Verwoestende aardbeving van 7,8 op de schaal van richter in De Filipijnen. CARE is ter plaatse.
Op maandag 8 juni 2026 werd het zuiden van de Filippijnen (Mindanao) getroffen door een krachtige aardbeving van magnitude 7,8. De zwaarste aardbeving in het land sinds 1990 heeft tienduizenden mensen dakloos gemaakt en vraagt om een snelle humanitaire reactie.
Wat is er gebeurd?
Vroeg in de ochtend sloeg de aardbeving toe vlakbij Maasim, in de provincie Sarangani op het eiland Mindanao. De grond schudde hevig in een groot gebied, inclusief de stad General Santos. Direct daarna werd een tsunamiwaarschuwing afgegeven voor kustregio’s, met golven van mogelijk drie meter hoog die achteraf niet heel veel schade gaven. In de periode na de aardbeving waren nog naschokken voelbaar in het gebied.
De verwoestingen zijn groot in Mindanao na de aardbeving van 7,8 op de schaal van Richter.
De gevolgen zijn groot: 45 mensen kwamen direct om het leven, 487 raakten gewond en 17 mensen worden nog vermist. Bijna 200.000 mensen in 231 dorpen zijn getroffen. Ruim 7.800 huizen zijn beschadigd of verwoest, scholen zijn gesloten en de stroom en het internet liggen in grote delen nog steeds plat.
Wat doet CARE?
CARE Filippijnen is direct in actie gekomen. Via het ACCESS Consortium — een netwerk van veertien lokale en internationale organisaties — wordt momenteelonderzoek uitgevoerd naar de behoeften in de zwaarst getroffen gebieden. CARE richt zich op vier terreinen: noodopvang en huishoudelijke spullen, drinkwater en sanitaire voorzieningen, voedsel en inkomsten, en bescherming van kwetsbare groepen.
Speciale aandacht gaat uit naar vrouwen en meisjes, die extra risico lopen op seksueel geweld en beperkte toegang tot gezondheidszorg. Er worden waardigheidspakketten uitgedeeld, veilige ruimtes ingericht in opvangcentra en psychosociale ondersteuning geboden aan kinderen.
Een CARE hulpverlener ter plaatse in Mindanao
Tot nu toe zijn er middelen beschikbaar voor zo’n 1.800 pakketten met hygiëne-, water-, en slaapspullen. Er is al ruim 255.000 dollar aan financiering bevestigd, maar er is nog een tekort van ruim 850.000 dollar om de volledige respons te kunnen uitvoeren en meer levens te kunnen redden.
Waarom is dit urgent?
De schade is enorm en de behoeften groeien snel. Naar schatting zijn mogelijk 4,1 miljoen mensen getroffen. Daarnaast lopen bijna een miljoen huishoudens risico. Wegen en bruggen zijn ernstig beschadigd of verwoest, waardoor hulpverleners moeilijk bij afgelegen gemeenschappen kunnen komen. Risico’s van naschokken maken de situatie gevaarlijk en onzeker.
CARE roept op tot meer directe financiering, veilige toegang voor hulpverleners, en betere bescherming van de meest kwetsbare mensen — zodat niemand aan zijn of haar lot wordt overgelaten.