Venezuela: zware aardbevingen laten diepe sporen na
De gevolgen van de zware aardbevingen die Venezuela eind juni troffen, blijven groot. Duizenden mensen zijn omgekomen of gewond geraakt en tienduizenden mensen zijn hun huis kwijtgeraakt. CARE en lokale partners bieden nog steeds hulp aan mensen die door de ramp zijn getroffen.
Op 24 juni 2026 werd Venezuela getroffen door twee zware aardbevingen, met een kracht van 7,2 en 7,5 op de schaal van Richter. Sindsdien zijn meer dan 1.463 naschokken geregistreerd. De gevolgen zijn groot: volgens de officiële cijfers zijn 5.398 mensen overleden, 16.740 mensen gewond geraakt en 17.907 mensen ontheemd. Daarnaast worden naar schatting 50.000 mensen vermist en vermoedelijk overleden.
De grote schade aan gebouwen en belangrijke voorzieningen maakt het voor CARE en onze lokale partners moeilijker om hulp te bieden en het herstel te ondersteunen. Op veel plaatsen werken de elektriciteit en telefoon- en internetverbindingen nog niet goed. Hierdoor hebben mensen moeilijker toegang tot basisvoorzieningen en is het voor ons lastiger om hulp snel op de juiste plek te krijgen.
CARE biedt hulp
In de zeven getroffen staten komt hulp op gang. Inmiddels zijn meer dan 117.000 mensen bereikt met onder andere schoon water, voedsel, gezondheidszorg, onderdak en bescherming.
Ook CARE is samen met lokale partners actief in de getroffen gebieden. Tot nu toe hebben we al 1.745 mensen geholpen.
We richten ons vooral op bescherming, psychologische steun en hygiëne. Zo hebben 1.533 mensen ondersteuning gekregen bij geweld tegen vrouwen en meisjes, psychologische hulp en persoonlijke verzorging. We delen hiervoor onder andere hygiënekits uit met belangrijke spullen voor de dagelijkse verzorging.
Daarnaast hebben 212 mensen hulp gekregen met water, sanitaire voorzieningen en hygiëne.
In La Guaira hebben we inmiddels bijna 1.000 hygiënekits uitgedeeld. Daarmee kunnen mensen zichzelf en hun gezin beter verzorgen in de moeilijke omstandigheden na de ramp.
Samen met onze lokale partners blijven we kijken waar de nood het hoogst is en welke hulp mensen het hardst nodig hebben.
Vrouwen en meisjes in gevaar
De aardbevingen in Venezuela hebben niet alleen huizen en infrastructuur verwoest, maar vergroten ook de risico’s voor vrouwen en meisjes. Veel gezinnen verblijven in tijdelijke opvanglocaties of zijn afhankelijk van noodhulp. In deze omstandigheden neemt de kans op seksueel geweld, uitbuiting en andere vormen van gendergerelateerd geweld vaak toe.
Door het verlies van inkomen, de onzekerheid over de toekomst en de beperkte toegang tot basisvoorzieningen komen veel gezinnen onder grote druk te staan. Vrouwen en meisjes zijn daardoor extra kwetsbaar. Ook het gebrek aan privacy en veilige ruimtes in tijdelijke opvang kan bijdragen aan onveilige situaties.
Daarom is bescherming een belangrijk onderdeel van de hulpverlening van CARE. Samen met onze lokale partners brengen we de specifieke risico’s en behoeften van vrouwen en meisjes in kaart, zodat hulp beter aansluit op hun situatie. We bieden psychosociale ondersteuning, delen hygiënekits uit en zorgen ervoor dat mensen die te maken krijgen met geweld weten waar zij terechtkunnen voor hulp.
Via onze partner Tinta Violeta is ook een telefonische hulplijn beschikbaar voor mensen die behoefte hebben aan psychosociale ondersteuning of informatie over beschikbare hulp. Zo werken we eraan dat vrouwen en meisjes, ook in deze moeilijke omstandigheden, toegang hebben tot de bescherming en ondersteuning die zij nodig hebben.