Rechten voor Dalits in Nepal

Het kastestelsel is een ruim 2000 jaar oud stelsel en verdeelt de bevolking in verschillende groepen met bijbehorende rechten en plichten. Van oudsher behoren priesters en geleerden tot de Brahmanen,de meest reine kaste. Vorsten en krijgers behoren tot de Kshatirya’s. De Vaishas zijn de handelaren en ambachtlui en de Shudra’s de boeren en dienstbaren. Dalit betekent ‘gebrokene’ of ‘vertrapte’ en is geen kaste. Hoewel het kastestelsel officieel is afgeschaft, blijft het volop zichtbaar in de Nepalese samenleving.

Dalits vinden niet zo snel een goed betaalde baan. Vaak zijn ze hun levenlang gedoemd om riolen te ontstoppen, toiletten schoon te maken of kleren te wassen. En dat tegen een hongerloontje of wat rijst. Veel Dalits worden sociaal, economisch en politiek buitengesloten. Het merendeel bezit geen land en kan niet lezen en schrijven.

Het SAMANATA project, dat liep van januari 2007 tot eind 2009, omvatte veel aspecten, die bijdroegen aan de verbetering van de leefomstandigheden van Dalits. Zo kregen 600 jongeren, waarvan het merendeel meisjes, een toelage om naar school te kunnen. Hoewel het onderwijs zelf in Nepal gratis is, kunnen Dalit jongeren geen schoolmaterialen betalen. Zonder boeken, een schooluniform en andere schoolbenodigdheden is het onmogelijk naar school te gaan. Omdat onderwijs de sleutel is naar een betere toekomst, hielp CARE deze jongeren bij de aanschaf van de schoolmaterialen. Verder ondersteunde dit project meer dan 70 vrouwenorganisaties, 20 kinderclubs en 3100 volksorganisaties. In al deze groepen werkten verschillende groepen samen aan het verbeteren van de maatschappelijke positie van de Dalits. Meer dan 600 potentiele Dalit-leiders volgden een training, die hen leerde omgaan en handelen in geval van sociale, econmomische en politieke uitbuiting of discriminatie.

Einddatum project: december 2009

 

Rechten voor Dalits in Nepal