Mexico stad, 8 augustus 2008 – Terwijl de aidsconferentie ten einde loopt, pleit CARE voor een verbeterde aandacht op de preventie tegen nieuwe hiv-infecties, vooral onder vrouwen en andere kwetsbare bevolkingsgroepen.
Dankzij hard werken en belangrijke fondsen hebben kwetsbare mensen in getroffen gebieden de afgelopen jaren meer toegang gekregen tot antiretrovirale medicijnen (ARV’s). Behandeling heeft ervoor gezorgd dat mensen met hiv en aids langer en gezonder kunnen leven. Maar de aandacht voor manieren om mensen te beschermen tegen nieuwe infecties is achtergebleven.
“Het feit dat 3 miljoen mensen in ontwikkelingslanden op dit moment ARV’s ontvangen is een goede stap vooruit,” zei Madhu Deshmukh, hoofd van de CARE hiv en aids unit. “Maar behandeling is slechts een deel van het geheel. Het is cruciaal dat de verspreiding van nieuwe infecties geremd wordt. Dat is misschien nog wel een grotere uitdaging, aangezien veel complexe factoren meespelen bij verandering van gedrag en sociale normen.”
CARE strijdt in 40 landen tegen de hiv epidemie, als onderdeel om bredere humanitaire doelen te bereiken, zoals voedselzekerheid, veilig drinkwater en betere toegang tot onderwijs. De preventie van hiv moet ook worden opgenomen in een bredere aanpak van de gezondheidszorg.
Wanneer de delegaties uit Mexico stad naar huis terugkeren, hoopt CARE dat zij de boodschap mee zullen nemen: vermindering van hiv verspreiding is onderdeel van de strijd tegen armoede in de wereld. De grote schade in ontwikkelingslanden die door hiv en aids wordt aangericht is onderdeel van een groter probleem in arme landen, waaronder handelsbelemmeringen, discriminatie en geweld tegen vrouwen, slecht beleid en conflict.
“Voor mensen die op de rand leven, van een dollar of minder per dag, is het directe overleven eerder een prioriteit dan het waken voor risico’s op de lange termijn, zoals hiv,”zei Deshmukh. “Nieuwe crisissen, waaronder prijsstijgingen van voedsel en brandstof, zetten armoede opnieuw bovenaan de agenda. Maar dat betekent niet dat hiv en aids een lagere prioriteit moeten hebben. Als we tegen armoede strijden, strijden we tegen aids.”