Overleven

Indra Kumari en Urithira zijn twee vrouwen uit Sri Lanka. Zij verloren hun mannen tijdens de burgeroorlog, maakten een Tsunami mee in 2004 en werden begin dit jaar geconfronteerd met 900 millimeter regen in 4 dagen. En weer konden ze opnieuw beginnen…..

De beide vrouwen maken deel uit van spaarprogramma’s van CARE. Programma’s die de vrouwen helpen weer een start te maken door ze met een klein bedrag vee, zaad of andere benodigdheden te geven waardoor ze in hun eigen eten kunnen voorzien en eventueel wat kunnen verkopen. Maar tegelijkertijd worden via training vaardigheden bijgebracht die hen helpen tegenslagen te overwinnen en zich aan te passen aan veranderende omstandigheden.

Indra Kumari
IndraIndra Kumari is gedeeltelijk doof, heeft twee kinderen en heeft geen idee of haar man nog leeft. “Ik heb geen vader en mijn man is tijdens de oorlog verdwenen. Ik weet nog steeds niet waar hij is. Na de oorlog was ons huis vernield, we hadden geen idee hoe we weer opnieuw moesten beginnen…….”

Ze kocht via CARE twee geiten, waarmee ze voor haar kinderen een inkomen probeerde te verdienen. Toen de regen kwam had ze acht geiten en een groot aantal kippen. Ze weigerde geld van anderen aan te nemen, omdat ze vond dat ze het zelf moest zien te redden. De regen doorkuiste haar plannen……

Uriithira
Urithira spaarde 1 rupee per dag. Samen met haar spaargroep startte ze na enige tijd een visreservoir. De groep verkocht de vis op de markt, waarna de winst weer terugging in de gezamenlijke kas om verder te kunnen investeren. Het visreservoir voorzag steeds meer families van een inkomen. En de activiteiten werden uitgebreid: de groep ging groente verbouwen, vee houden en de vis roken als delicatesse. Tot op 7 januari de regen kwam en alles in vier dagen anders werd.

8 januari 2010
En de regen kwam….. In vier dagen verloor Indra Kumari al haar kippen, vijf geiten en het grootste deel van haar huis. Haar kinderen en haar wilskracht waren wat overbleef. Met die wilskracht is ze zelf begonnen haar huis weer op te bouwen, terwijl ze via de kennis die ze via het Bridge project heeft opgedaan, ook weer een klein inkomen bij elkaar weet te verdienen.

Ondanks pogingen het reservoir te redden, zagen ook Urithira en haar dorpsgenoten al hun inspanningen in 4 dagen verloren gaan; het visreservoir werd verwoest en het land was niet meer te gebruiken.

8 maart 2011
Op 8 maart wordt voor de 100e keer stilgestaan bij vrouwen overal ter wereld. Vooral bij de miljoenen die gediscrimineerd worden of in extreme armoede leven. Indra Kumari en Urithira zijn er daar twee van. Zij hebben in 10 jaar meegemaakt, wat anderen in een heel leven niet zullen meemaken. Dankzij twee projecten zijn zij beter in staat voor zichzelf op te komen en hebben ze die steun gekregen die hen een kans biedt aan de armoede voor henzelf en hun families te ontkomen.  

Overleven